czwartek, 18 sierpnia 2016

O porcelanie kilka słów

W dzisiejszym świecie porcelana stołowa występuje w najprzeróżniejszych kształtach, wzorach i kolorach. Tak naprawdę można znaleźć swoją wymarzoną, która łączy w sobie szaleństwo z nietuzinkowością. Kwadratowe talerze? Filiżanki w truskawki? A może czajniczek z szyjką przypominającą trąbę słonia?


Wszystko jest do kupienia. Z tym nie ma problemu. Kłopot pojawia się jednak, gdy chcemy użyć naszej zwariowanej, niecodziennej porcelanowej zastawy. Jak łączyć kolory? Czego unikać, jeśli mamy kwadratowe talerze lub o innych nietypowych kształtach?

Jeśli decydujesz się na zwariowane kształty, to zdecyduj się na delikatne, stonowane barwy bądź na klasykę - biel, czerń, szarość, brąz. Z tego kwartetu biel jest najbezpieczniejsza i najbardziej ponadczasowa oraz uniwersalna. Możemy ją ze wszystkim łączyć, kompletować ją latami.

Nasza okrągła cukiernica będzie wyglądać naprawdę stylowo razem z kwadratowymi talerzami na obiad czy ciasto oraz z talerzami na przystawki o ciekawych kształtach. Śnieżnobiała porcelanowa zastawa daje nam mnogość możliwości i rozwiązań. Co więcej, zawsze będzie modna. To jest gwarancja tego, że nasz zastawiony stół zawsze będzie stylowo wyglądał.

Dobrą zasadą przy wyborze swojej zastawy porcelanowej jest zachowanie umiaru. Jeśli bawimy się kształtem talerzy, to nie kombinujmy ze wzorami na nich. W zastawie bardzo łatwo przesadzić. I na koniec zostajemy z trzema jaskrawożółtymi talerzami w papugi oraz pięcioma zielonymi filiżankami w panterkę...

Warto przemyśleć, do jakiego wnętrza wybieramy zastawę, przez jakich ludzi będzie używana i w jakich okolicznościach. Jeśli chcemy troszkę bardziej zaszaleć, to przy kolorowej zastawie dobrze jest zdecydować się na przykład na drobne wytłoczenia naokoło. Bez wątpienia dzięki takiemu zdobieniu talerzyki czy filiżanki będą się piękne prezentować.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się w całej rozciągłości. Zastawa stołowa tylko wtedy wygląda pięknie, jeśli nie bije nas po oczach mnogością wzorów i kolorów. Nie musi być dyskretna i stonowana, ale z drugiej strony nie powinna wprowadzać chaosu. Krzykliwe pstrokacizny ani trochę nie poprawiają apetytu, a u naszych gości mogą wywołać uśmiech politowania i spowodować lawinę komentarzy. Ze wzorami trzeba postępować ostrożnie i umiejętnie łączyć je z pozostałymi elementami zastawy i obrusem. Tymczasem klasyczna porcelana to inwestycja na lata i sprawdzone rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń