czwartek, 24 listopada 2016

Wigilijne nakrycie

Święta Bożego Narodzenia, chyba jak żadna inna okazja w roku, przywołują na myśl trzy główne skojarzenia - choinkę, prezenty i wigilię. To czas, gdy spotykamy się z najbliższymi w rodzinnej, cieplej atmosferze. Szczególną rolę pełni w tym wszystkim wigilia, naznaczona oczekiwaniem, zadumą, ale i życzeniami.


Wieczerza wigilijna, w polskiej tradycji szczególnie pieczołowicie traktowana, jest z kolei najbardziej doniosłą częścią przedświątecznego wieczoru. To wtedy na stole goszczą wyśmienite dania, przyrządzane według wieloletnich receptur. To wtedy także przełamujemy się opłatkiem na znak wspólnoty i przebaczenia.

Wigilijne zwyczaje nierozerwalnie wiążą się z kolei ze stołem - pozornie prozaicznym przedmiotem, a jednak o wielkim znaczeniu, szczególnie utrwalonym w literaturze i religii. Jak zatem stół powinien wyglądać w ten wyjątkowy wieczór?

Podstawą jego wystroju jest rzecz jasna obrus. Jeśli należymy do zagorzałych zwolenników tradycji powinniśmy sięgnąć po białe nakrycie, najbardziej rozpowszechnione w polskich domach. Jeśli natomiast ponad tradycję cenimy nowoczesność i niezależność bez specjalnej krępacji możemy sięgnąć bo bardziej oryginalne kolory, przełamujące stereotypowe wyobrażenie.

Kolejnym elementem jest zastawa stołowa. W naszym kraju w większości domów panuje prosta zasada - na co dzień używana jest mniej elegancka zastawa, która w dni świąteczne ustępuje miejsca bardziej wykwintnej, jaką jest porcelana stołowa. Z kolei w wigilię na stole powinny znaleźć się, oczywiście oprócz talerzy dla uczestników, takie elementy jak półmiski na rybę, waza na barszcz z uszkami, czy też salaterka na kapustę z grzybami.

Elementem, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole jest także siano, symbolizujące betlejemską stajenkę, opłatek i płonąca świeca. Całość można uzupełnić także gałązkami świerka, przypiętymi do obrusa, czy też arkuszem krepy, fantazyjnie rozścielonym na jego centralnej części. Tak przygotowani możemy spokojnie zasiadać do wieczerzy w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz